معاون استاندار لرستان:

قانون میثاق مشترک دست اندرکاران انتخابات است

معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان گفت: قانون میثاق مشترک تمامی دست اندرکاران انتخابات است.

به گزارش همای سعادت،احسان یاوری در نشست تشریح و اطلاع رسانی فرآیند انتخابات با اصحاب رسانه،اظهار داشت:منویات قانون در انتخابات برای همه فصل الخطاب می باشد.

وی با اشاره به این که انتخابات پیشرو باید در تراز انقلاب اسلامی و مردم بزرگ ایران باشد،تصریح کرد:مشارکت حداکثری در این انتخابات در اولویت کارها قرار دارد.

یاوری تضمین امنیت،آرامش و سلامت انتخابات را یک ضرورت دانست و ادامه داد:بخش عمده ی ضمانت این سه اصل بر عهره ی مجری های انتخابات می باشد.

وی رقابتی و فراگیری بودن انتخابات را رکنی دیگر از این رویداد مهم قلمداد کرد و گفت:انتخابات محدود به یک گروه سیاسی خاص نبوده و اصحاب رسانه باید فضای انتخابات رقابتی را به وجود آورند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار تصریح کرد:اخلاقی بودن انتخابات یکی دیگر از ارکان مهم آن است که فرهنگ آن باید در فضای انتخابات نهادینه شود.

یاوری افزود:دروغ، تهمت،افترا، نشر اکاذیب، بددهنی و فحاشی نباید در فضای انتخابات وجود داشته باشند.

وی بر ضرورت انتخاب اصلح تاکید کرد و گفت:تعهد و تخصص مهم ترین خصوصیات فرد اصلح می باشند.

رئیس ستاد انتخابات استان اظهار کرد:نیت خدمت به مردم مصداق تعهد بوده اما به تنهایی کافی نبوده و فرد متعهد باید تخصص لازم را نیز دارا باشد و فردی که متخصص تر باشد در اولویت قرار دارد.

وی ادامه داد:رسانه ها باید در خصوص ترویج انتخاب اصلح اطلاع رسانی کنند و کلیت این موضوع را برای مردم تبیین کنند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان در بخش دیگری از سخنانش به نقش مراجع پنجگانه در تعیین صلاحیت توسط هیات اجرایی اشاره کرد و گفت:سازمان اطلاعات، اطلاعات سپاه پاسداران،قوه قضائیه،نیروی انتظامی و ثبت احوال مراجع پنجگانه ای هستند که استعلامات صلاحیت افراد را به هیئات اجرایی اعلام می کنند.

یاوری عنوان کرد:برای انتخابات پیشرو ۱۲ هیات اجرایی شهرستانی و ۲۴ هیات در بخش ها تشکیل شده اند که صلاحیت ثبت نام شدگان را در این مرحله با کسل استعلام از مراجع پنجگانه انجام می دهند.

وی با اشاره به این که تشکیل ستاد انتخابات استان در خردادماه گذشته، عنوان کرد:اطلاع رسانی در جهت استعفای مدیران طبق ماده ی ۳۲، اطلاع رسانی پیش ثبت نام که در آن ۱۱۰۱ نفر ثبت نام کردند، تاکید استاندار بر در اختیار گذاشتن امکانات دستگاه ها برای ستاد انتخابات،جلسات متعدد با فرمانداران و برگزاری جلسات متعدد ستاد انتخابات، مشخص شدن هیئات اجرایی و بازرسی مهم ترین اقدامات انجام شده از زمان تشکیل ستاد تا کنون بوده است.

رئیس ستاد انتخابات استان با اشاره به تایید ۵۶۹ نفر ثبت نام شده و تایید صلاحیت ۳۸۰ نفر توسط هیئات اجرایی، ابراز کرد:۶۷ درصد ثبت نام شدگان در این مرحله تایید شده اند.

یاوری ادامه داد:۳۰ درصد مابقی ثبت نام شدگان عدم تایید و عدم احراز شده و ۳ درصد انصراف دادند که تقریبا با میانگین کشور همخوانی دارد.

وی با اشاره به افزایش حضور بانوان در انتخابات گفت:۱۰ درصد از تایید شدگان را بانوان تشکیل می دهند که برای اولین بار در استان می باشد، ضمن این که در آمار ثبت نام شدگان افزایش چند برابری را نسبت به ادوار گذشته داشتیم.

معاون استاندار اظهار کرد:بیشترین محدوده ی سنی شرکت کنندگان در انتخابات بین ۴۵ تا ۵۵ سال بوده و کمترین مربوط به محدوده ی ۷۱ تا ۷۵ سال می باشد.

یاوری تصریح کرد: تاکید برگزاری انتخابات این دوره بر این است که احراز هویت رای دهندگان به صورت الکترونیکی باشد.

اصحاب رسانه یاوران صدیق کارگزاران

رئیس ستاد انتخابات استان در این نشست رسانه ها را یاوران صدیق کارگزاران برشمرد و گفت:ما به زحمات اصحاب رسانه در تبیین عملکرد نظام و همراهی با ستاد انتخابات افتخار می کنیم.

یاوری با اشاره به این که اصحاب رسانه لرستان مانند مردم آن صادق هستند،تصریح کرد:تلاش می کنیم تا زمان برگزاری انتخابات هر ماه یکبار نشست با اصحاب رسانه به منظور تبیین اقدامات ستاد انتخابات تکرار شود.

وی در پاسخ به خبرنگاری مبنی بر علت عدم افزایش نمایندگان استان، اظهار کرد:طبق قانون هر ۱۰ سال یک بار به تعداد ۲۰ نفر به نمایندگان مجلس افزوده می شود.

معاون استاندار ادامه داد:تا کنون یک بار این قانون اجرا شده که طی آن یک نماینده به نمایندگان استان اضافه شد اما برای این دوره در مجلس رای نهایی را دریافت نکرده و اجرا نشده است.

یاوری در مورد سوالی با عنوان علت دیر برگزار شدن نشست با اصحاب رسانه، عنوان کرد:از زمان حضور کامل ما در معاونت سیاسی امنیتی تنها سه ماه می گذرد و به خاطر تدوین و ساماندهی برنامه ها این نشست تا امروز میسر نشد اما این نقد را می پذیرم.

رئیس ستاد انتخابات استان در خصوص برخی تخریب‌ها وحواشی ایجاد شده در فضای مجازی تاکید کرد:همه باید چند اصل وحدت، عدم تخریب نظام و دولت و اخلاق مداری را در مطالبی که منتشر می کنند مد نظر داشته باشند.

یاوری تصریح کرد:انتقادها منصفانه و مودبانه مورد استفاده قرار می گیرند.

وی تصریح کرد:تلاش می کنیم مشکلات و انتظارات اصحاب رسانه را از طریق مراجع مربوط پیگیری کنیم.

در این نشست که در سالن آمفی تئاتر استانداری لرستان برگزار شد,مدیر کل سیاسی انتخابات و تقسیمات کشوری و سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان نیز حضور داشتند.

انتهای پیام/